O tréninku

Trénink Wing Chun Kung Fu, tak jak se vyučuje v Kung Fu pro všechny, se skládá ze tří pilířů:

  • Pojetí o vnitřním nastavení
  • Pojetí o mechanice struktur lidského těla
  • Pojetí o boji a strategii

V Pojetí o vnitřím nastavení se soustředíme na vnímání vlastního těla a na principy vnitřního Kung Fu, na osvojení si procesu Sung ("uvolnění" - opak svalové kontrakce vedoucí k "otevření"/"dekompresi" kloubů) a s jeho pomocí na sjednocení těla do"celistvosti", kdy se tělo a končetiny chovají jako jeden celek, stav, ve kterém tělo bude poslouchat "Ideje" (Yi). K co neefektivnějímu dosáhnutí výše uvedeného cíle používáme vzpřímenost, kolmost a rovnováhu, díky čemuž můžeme vypnout nepotřebné svalové pnutí. Dále správné a "neutrální" polohy páteře a hlavních kloubních spojení (kyčle/pánev a ramenní pletenec). S tímto získáváme ideální podmínky k praktikování "tréninku postoje", který je nezbytným základem k osvojení si dalších kroků učebního procesu (rezistentní cvičení - bojové techniky a strategie - Chi Sau).

V Pojetí o mechanice struktur lidského těla se učíme využívat nejsilnější části našeho těla proti nejslabším částem protivníkova těla (hlavně praktikováním Chi Sau - lepících rukou - typickému cvičení pro styl Wing Chun). Využíváme přímých drah, soustředění celého těla do jednoho bodu, kruhových pohybů, multivektorové síly a oporu ve vlastní hmotnosti na místo hrubé síly. Tréninkem se snažíme o přístup k podvědomému jednání a jeho potenciálu, které je dvojího druhu: vrozené a získané. Příkladem vrozeného podvědomého jednání je třeba mrknutí oka při střetu se hmyzem, nebo při úleku při výbuchu petardy, či ucuknutí ruky při splálení se o horký předmět - jednání spouští amygdala a díky tomu že úplně obejde kognitivní část mozku se reakční doba zkracuje na minimum a odpadá nutnost rozhodování - tento princip není vlastní pouze našemu stylu, kdy se praktikant snaží "přeprogramovat" úlek do protiútoku, nebo útěku - cokoliv jen ne "zamrznutí", které je hlavní zhoubou jakékoliv sebeobrany. Příkladem získaného podvědomého jednání je hlavně uchopování předmětů, či třeba zmáčknutí vypínače, učíme se ho už jako miminka a ovládá ho cerebellum -  ovládnutí jeho poteciálu je již jedinečné pro náš styl a využíváme ho pro útok z vlastní iniciativy. Oba principy mají společné vlastosti jako: šetrnost vydané energie, rychlejší reakční doby a takzvané "netelegrafování" - beznápřahové jednání, které nevaruje protivníka o našem záměru - dokonce potenciál podvědomého jednání a hlavně jeho kultivovaná verze, má limity daleko převyšující limity klasického jednání založeného na hrubé síle (kontrakci). Nejvetší výhodou je, že za stavu principů popsaných výše, praktikant nemusí pohyby koordinovat (například krok a úder), ale pouze rozhodnout kdy se má stát - dělá jen jednu věc. (například uchopení předmětu, který je tak daleko, že musíte udělat krok a ještě se třeba předklonit - prostě jen uchopujete). Proces pak není v čase čím dál tím náročnější na koordinaci (v boji pak nemožný), ale vždy stejně snadný a intuitivní. Čím více pohybů (idejí/přání) pak obsáhnete v "celistvosti" pohybu, tím méně musíte jednotlivé pohyby dělat - to znamená šetrnost (úspora) pohybu a tudíž i větší rychlost ("dělám hodně malinkých pohybů najednou") a síla (výsledného pohybu).

V Pojetí o boji a strategii využíváme konstantího útoku s kontrolou protivníkových rukou a nohou (a automaticky i těžiště) - odpadá tedy jakákoliv obrana a tudíž i jednání na dvě doby. V kombinací s čelním postojem dostáváme i možnost použít obě ruce naráz, většinou i s kombinací s nohou (vhodné pro princip "vratného panáka"). Kopy máme jedinečné v tom, že nejsme závilslí na dlouhém nápřahu a dokážeme kop uskutečnit i pod tlakem (jakož ostatně cokoliv co děláme) a na vzdálenost úderu. Princip "svobody pod tlakem" se dá využít za jakékoliv situace, jako například v boji na zemi, či v omezeném porostoru. Další princip, ketrý zvyšuje praktikantovu pravděpodobnost úspěchu je i takzvané "řetězení technik", které dokáže rozbít i tu nejsilnější obranu za použití minimálního úsilí, nebo princip "reverzní páky", který vybaví praktikanta zničující silou, která převyšuje jeho vlastní hmotnost (reverzní proto, že obrací princip klasické páky, kde čím je rezistence dál od bodu opory/otáčení, tím je provedení páky obtížněší - obrácením tohoto principu získáme svatý grál Wing Chun - devastující sílu, která zanechává pocit podobný jako při autonehodě, kdy se tělo v šoku přepne do absolutní tenze ve snaze ochránit vnitřní orgány).

 

Trénujeme ve cvičební místnosti Kolejí Hvězda v Bloku 1

Zvoníčkova 1927, 162 00 Praha 6-Břevnov

Pondělí: 18:30 - 21:00

Středa: 18:30 - 21:00

Čtvrtek (soukromé lekce) 18:30 - 21:00